מאת אורית ברנע שני, 22 מרץ 2010 17:39

כשגלגלי שיניים עוזבים את הקראנק ומוצאים דרכם לאזור ה"תאומים", כשקסטות XTR מסתובבות על הזרוע ולא בגלגל האחורי של אופניך וכשסיסמאות כדוגמת Pain is temporary מעטרות אזורי עור חשופים בגופך, את/ה מכריזים שהשריטה שלכם היא כבר לא משהו זמני… מבט חטוף בשריר התאומים של ענבל שמתחתיו מציץ אלי גלגל שיניים בודד ושחור הפיל אצלי את האסימון: אצא לרעות בשדות המקועקעים של עולם רוכבי האופניים הישראלים ואולי גם קצת בשדות זרים. הסקרנות לגבי הממצאים הניעה אותי להתחיל בחיפושים. הקעקועים והדמויות שמאחוריהם לא אחרו להגיע. רוכבים, רוכבות, כביש, שטח, סינגל ספיד, ספינינג בקיצור כמעט כל מה שמסתובבים אצלו גלגלים ואין לו מנוע.

אני מניחה שאם אתם קוראים את המילים האלה, אז האופניים הם בטח תחביב שלכם ואצל חלקנו זה כבר יותר דרך חיים. מה זה אומר ? למשל שהאופניים עומדים בסלון, על המקרר יש המון תמונות, על הרכב מדבקות. יש צמיד צהוב, אריזות של חטיפי אנרגיה ברחבי הבית, והתחזית היא החלק המועדף בחדשות. נו אתם בטח במצב דומה. אך את התמונות על המקרר אפשר להחליף, המדבקות של הרכב מתקלפות ובקיצור, אלה דברים בני חלוף… בניגוד מוחלט לקעקוע. קעקוע זה הצהרה, אמירה ואולי אפילו התרסה! מבחינה מסוימת זה ללכת עד הסוף.

אצל רוב המקועקעים מילת המפתח היא אהבה. במקרה של המדוושים, אהבת האופניים ומה שהם מייצגים. רמי בן-ארי (43) הרגיש צורך להנציח על גופו את אהבת הרכיבה, "כמו שמנציחים שם של אהובאהובה על הגוף" ומכיוון שלרמי "שתי אהובות" הכביש והשטח כל רגל קיבלה אהובה: קעקוע של רוכב כביש בתנוחת טיפוס וקעקוע צבעוני של רוכב שטח קופץ דרופ (הדרופ עשוי משרשרת שמקיפה את הקרסול). אילון שגיא (43), עורך מגזין אופניים בעברו, רוכב קרוס קנטרי, אול מאונטיין וגם סינגל ספיד הנציח את אהבתו לספורט בקעקוע אותנטי שנוצר מצללית של תמונה שלו שעוטרה בלהבות. הוא תכנן את הקעקוע מראש וביצע אותו ממש לאחרונה.

טל גיא (30) רוכבת קרוס קנטרי וכביש קישטה את רגלה בציור יפהפה של דמות רוכבת אופניים. לדברי טל " את הקעקוע עשיתי כדי שאזכור את ימי כרוכבת כשאגיע לגיל הזקנה… כי הרגעים שלי הכי יפים, מרגשים, כואבים ומאושרים אני חווה עם האופניים. הקעקוע שלי ממחיש את האהבה שלי לעליות ואת כושר הלחימה שלי (גם להשגת מטרות בחיים)". רפי בכר (28), מכונופן אופניים, התעורר בוקר אחד והחליט לקעקע על זרועו את האותיות XTR שמייצגות את פסגת מכלולי ההינע לאופני שטח של חברת Shimano. עוזי לירז (43), רוכב כביש החליט שקראנק שלם וצבעוני מתאים לפאר את רגלו כאות לאהבתו.

עד עכשיו נוכחנו ששלל יצירות האומנות שמקשטות את חלקי הגוף של הרוכבות והרוכבים הגיחו לאוויר העולם באקט של אהבה אבל בעולם לא מושלם כמו שלנו אהבה לעיתים קשורה גם בכאב. כאן נכנסת לתמונה חני פוטר(40) מדריכת ספינינג, רוכבת כביש ומתחרה בטריאתלונים שהחליטה שלמילים יש כוח גדול מלתמונות ואת שריר התאומים שלה מעטר המשפט העוצמתי Pain is temporary שמיוחס לרוכב האגדי לאנס ארמסטרונג. חני עברה פרידה כואבת מחבר ותאונה שהשביתה אותה למשך שנה מספורט הריצה שהיא כל כך אוהבת. הכאב חלף וחני התלבטה זמן רב לגבי זהות הקעקוע שרצתה. לילה אחד הכל "נפל למקום" וחני התייצבה אצל המקעקע עם הוראות מדויקות. הקעקוע של חני התברר כ"אליה וקוץ בה"… הרצים והרוכבים שמזנבים בה בתחרויות הטריאתלון שבהן היא משתתפת, מתפקסים על הכתובת שבאחורי רגלה ו"נותנים גז" ולא פעם גם עוקפים…ואז מודים לה על כך אחרי קו הסיום. חני אוהבת את הקעקוע שלה ומסבירה ש"זה משמח להרגיש שבכל יום, בכל אימון, בכל תחרות יש עוד אדם אחד שניצח את הכאב – כי הוא זמני"..

נחזור לאהבה נטו. קבלו את ענבל לוונהיים, רוכבת כביש, קרוס קאונטרי וסינגל ספיד, ואת בן זוגה דן דורון רוכב דאונהיל מחונן, 4-קרוס, דירט ג'אמפ ומה לא. הזוג הזה, שממצה בינו לבין עצמו כמעט את כל ענפי הרכיבה האפשריים קישט עצמו בגלגלי שיניים… שניהם ביצעו את הקעקוע לאחרונה. כששאלתי את ענבל אם היה אירוע מסוים שדחף אותה לביצוע הקעקוע ענבל ענתה: "נועם השכנה שלנו סיימה קורס מקעקעים והיתה בתקופת הסטאז' שלה, מכיוון שרציתי כבר זמן רב לעשות קעקוע קפצתי על ההזמנה שלה והתוצאה בתמונה". דן היה השני שהחליט לבדוק את כשרונה של השכנה והלך על הפלטה השנייה (מבחינת הגודל). בקרוב הם משלימים לקראנק שלם…

אחרי הזוג, הגיע הזמן לשלישייה העונה לשם "תלת-אופן", המורכבת מעופר גרינפלד (27), עמית שלייר (32) ויואב מאור (31). השלישייה הזו רוכבת הכל כולל סייקלוקרוס. מה קעקעה השלישייה ולמה? ניתן להם לענות: " לוגו חנות האופניים שפתחנו יחד. שלושתינו חברים משכבר הימים ואיכשהו הגענו להקים חנות אופניים בזכרון יעקב. בישיבות ודיונים ארוכים שקדמו לפתיחה התמודדנו עם שאלות כמו: איזה שם ניתן לחנות, איזה לוגו, צבעים, שקיות ומה לא. בסופו של דבר, ההחלטה נפלה על השם "תלת אופן", גם בגלל הקונוטציה הראשונית שהשם עושה לנו אבל – וזה אבל גדול – בגלל שידענו שזה יהיה אחלה קעקוע." אחרי ערב של אלכוהול ודאחקות השתעשעה השלישייה ברעיון לבצע את הקעקוע ביחד… לאחר פתיחת החנות התכנית יצאה לפועל אצל רגב קורן בקריית מוצקין ואפילו עופר שהיה "בתול קעקועים" עשה זאת. אפשר להכניס קצת ביזנס לסיפור, כי רואה החשבון של השלישייה הצליח להכניס את הקעקועים תחת סעיף פרסום, כהוצאה מוכרת. בנוסף הם מספרים "באותה רוח שטות, סגרנו עם רגב המקעקע על מבצע מיוחד: מי שיגיע אליו ויבקש לקעקע את הלוגו שלנו – אנחנו נישא ב-30% מעלות הקעקוע."
אם כבר עסקים אז כדאי להציץ במבצע האחרון של חברת אופני הבוטיק Titus ממש לא משעמם שם… החברה יצאה במבצע מקורי שבמסגרתו תחרות עיצוב קעקוע Titus for life . העיצוב הנבחר יזכה את בעליו בשלדת קרבון בשווי 5500$.
מחוץ לגבולות ישראל, מסתבר שמחטים השאירו את חותמם אצל הרוכבים המקצוענים: Tyler Farrar אחד הספרינטרים המבטיחים של קבוצת Garmin-Slipstream נושא על גופו שני קעקועים.

אחד הקעקועים כתוב בשפה הטיבטית ומשמעו "שלום פנימי/Inner peace" והשני אותו עשה לאחרונה כתוב בשפה אינדיאנית ומשמעותו "May all be happy". בהיותו ילד ביקר בטיבט עם אחיו ואביו שעסק אז בטיפוס הרים. יתכן כי הקעקוע האחרון קשור בטרגדיה הקשה שעברה על המשפחה כאשר אביו של Tyler, מנתח עמוד שידרה ורוכב אופניים בעצמו נפגע בתאונה חזיתית עם כלי רכב בעת שרכב על אופניו והפך למשותק מהחזה ומטה. Filippo Pozzato אלוף איטליה ורוכב בקבוצת Katusha לא אוהב שאנשים שופטים אותו בלי להכיר אותו לעומק ולכן החליט לקעקע את הגב שלו מכתף לכתף בקעקוע ענק שבו כתובות המילים "Only God can judge me".

Heather Irminger רוכבת הרים בקבוצת סובארו-גארי פישר, אלופת ארה"ב בקרוס קאונטרי לשנת 2009 ומה שיותר חשוב לענייננו הוא שהת'ר הוכתרה גם כאלופת העולם בסינגל ספיד בתחרות האחרונה שנערכה ב- Durango שבקולורדו. בתחרות זו אין גביעים ואין פרסים כספיים המנצחים מרוויחים קעקוע לאות ניצחונם. הקעקוע עם הכיתוב SSWC Champion. המנהג הזה מזכיר לי כי הכתבה לא תהיה שלמה אם לא נציץ לרגע לעולמם של אנשי הברזל, אצלם נהוג לקעקע את סמל ההישג עם סיום התחרות (כל המסיימים מקעקעים את סמל האיירונמן ולא רק המנצחים). את הספורט הקשה הזה מייצג עבורנו מקסים שחף (43) שסיים תחרות איירונמן באוסטריה וכמובן שהנציח זאת על גופו. אני תוהה אם מי שמסיים יותר מתחרות אחת כזו ממשיך במסורת…

לפני סיום אני חייבת להודות שהכתבה הזו סחפה אותי ביותר ממובן אחד… נשאבתי לנושא ומצאתי את עצמי מגלה עוד ועוד דמויות מדוושות עם קעקועים וסיפורים, שמשיכו להפתיע במקוריות ובפרטים הנסתרים. אני די בטוחה שאם תהיה כתבת המשך או כתבה דומה אני אוכל להשתתף ולא בתור הכותבת… אז אם בעורקיכם זורמת ג'יפה ואתם נושמים בכיף אבק שבילים או עשן כבישים, אם האהבה לשני הגלגלים האלה מציפה אתכם – תתחילו להפעיל את הדמיון ולמצוא משהו מקורי.

 

מידע נוסף