פעילות גופנית בתקופת החורף מצריכה היערכות שונה מזו של הקיץ. הטמפרטורות הנמוכות, היום הקצר, החשיכה ואפילו תחושת הפינוק הכללית ששורה על כולנו, זו שמקשה עלינו לצאת מהבית כשקר וגשום – כולם גורמים להפחתת מספר שעות הפעילות הגופנית שלנו בתקופת החורף.
אך אם אתם מחליטים לעמוד בקושי ולהמשיך כרגיל בפעילות הגופנית, בדיוק כמו בימים חמים יותר, כדאי שתדעו כי יש צורך להיערך באופן מיוחד, לעומת מזג אוויר רגיל. כך תעשו זאת נכון:
1. לבוש
לבוש המתאים לעונה הוא נקודה חשובה במיוחד. לבוש חם או מסורבל מדי יגרום להעלאת טמפרטורת הגוף ואפילו למצב בעייתי בו המתאמן יתקשה לבצע את הפעילות. במקרים מסוימים תיתכן גם סכנה של מכת חום.
אך לפריטי לבוש רבים יש גם צדדים חיוביים. כך, למשל, יכול לבוש רב יכול לסייע להוצאה קלורית רבה יותר, כיוון שמדובר בנשיאת משקל נוסף על משקל הגוף. הדבר משמעותי במיוחד בפעילויות גופניות בהן ישנו ניתוק של כף הרגל מהקרקע, כגון הליכה וריצה.
כיסויים מיוחדים כמו כפפות ריצה מנדפות זיעה ימנעו התקררות של האצבעות, כפפות עושות את ההבדל בין ריצה מהנה לבין סבל מתמשך.
כיסוי ראש: הראש יכול לאבד 30% – 40% מחום הגוף. כובע מנדף זיעה ומחמם אחר יכול לתת תחושה כללית חמה בכל הגוף וגם לספוג את הזיעה, שממשיכה לנבוע גם בטמפרטורות נמוכות. במידת הצורך ואם חם מדי, ניתן להסירו תוך כדי ריצה.
חשוב מאוד להצטייד בביגוד המותאם לעונת החורף ולהתאים את הלבוש לסוג הפעילות שאנו עומדים לבצע.

2. חשיפה למחלות
בחורף, כידוע, שכיחות המחלות עולה. חשוב לדעת שלא מומלץ להתאמן כשחולים, והדבר אף עלול להחריף את המצב הבריאותי של המתאמן. בנוסף, במקרה שמתאמנים בקרבת אנשים, למשל במועדון כושר, הרי שניתן בנקל להדביק את המתאמנים האחרים.

3. טמפרטורה
המערכות הגופניות שלנו מתפקדות פחות טוב בתנאי חום או קור, כיוון שמדובר במצב של יציאה מהומיאוסטזיס (איזון המים בגוף). במקרה שכזה גוף האדם צריך לאזן את עצמו הן באמצעות הזעה מוגברת כשחם (ובכך מצנן את עצמו) או באמצעות רעד כשקר, המסייע לגוף להתחמם.

4. התאמת ציוד
חשוב מאוד להקפיד ולהתאים את ציוד הספורט לעונת השנה: לרוכבי האופניים שביננו – יש להקפיד הן על הלבוש והן על תקינות האופניים, הגלגלים, מחזירי אור ועוד. אם אנחנו עוסקים בשחייה במים פתוחים נכון יהיה לעשות זאת עם חליפת שחייה (למעשה, רק האמיצים מביננו יכנסו לים בחורף ללא חליפה J, ובכל מקרה זה ממש לא מומלץ אם אנו רוצים למנוע טראומה היפותרמית לגוף), ואם אנחנו רצים בחוץ נצטייד בלבוש המתאים ונוודא כי סוליית הנעליים שלנו לא שחוקה מדי על מנת להמנע מהחלקות .

5. צריכת נוזלים
חשוב, בכל מזג אוויר, לצרוך מספיק נוזלים. במקרים רבים אנו כלל לא מודעים לכך שהתייבשנו, וכשמדובר בעיסוק מוגבר בפעילות גופנית מדובר בסכנה ממשית. הדבר חשוב במיוחד כשהאימונים מתבצעים מחוץ לבית, בתנאי מזג אוויר משתנים (קור, חום, רוח), תוואי שטח המשתנים באופן תדיר ומצריכים מאמץ ייחודי ועוד. חשוב לציין שגם בחורף יש לצרוך לפחות 10 כוסות נוזלים במהלך היום ובמידה ומדובר באימונים אירוביים ממושכים בהחלט ניתן לצרוך אף יותר.

6. סוג הפעילות הגופנית
בחורף סוגי הפעילות הגופנית שונים במקצת מאשר בקיץ.
לדוגמה רכיבה על אופניים. ניתן לרכב על אופניים בחורף, אך חשוב לקחת בחשבון את הנושא הבטיחותי. ישנה סכנת החלקה ברכיבה, בין אם היא נעשית בפארק, בשטח או בכביש. בנוסף, בעת רכיבת כביש יש לקחת בחשבון את הבלימה האיטית יותר של הנהגים בימי החורף. סיכון נוסף של ימי החורף טמון ברכיבה בשעות הערב, בהן הראות לקויה והנהגים בכבישים לא תמיד רואים את רוכבי האופניים, הרוכבים לעתים ללא אורות, בגדים זוהרים וכדומה.
האימון בחדר הכושר או בסטודיו מתאים לכל עונות השנה, אך חשוב לציין כי במועדון הכושר
קר יחסית (כ-23 מעלות בממוצע) ולכן חשוב להיערך בהתאם מבחינת הלבוש. בכל מקרה מומלץ להצטייד בשתי מערכות לבוש ולא להסתפק רק באחת.
בימי החורף מומלץ לערוך במועדון הכושר פעילות אירובית לפני הפעילות האנאירובית, וזאת בתלוי במטרת האימון. במידה ומטרת האימון היא שיפור הכושר הגופני הכללי, חיזוק (לא העלאת מסת שריר), שיפור מצב בריאותי וכדומה, הדבר מומלץ מאוד. במידה ומטרת האימון היא העלאת מסת שריר – טוב יעשה המתאמן אם יתחיל באימון האנאירובי דווקא.
הסיבה לכך שעדיף להתחיל בפעילות האירובית היא שהדבר גורם להעלאת טמפרטורת הגוף ולמוכנות מנטלית ופיזית להמשך האימון.
7. אכילה במהלך הפעילות
במידה ומדובר באימונים ממושכים בתנאי מזג אוויר של קור יש להיערך גם תזונתית ולבדוק עם איש מקצוע (אתם מוזמנים לבדוק זאת עם מאמני ותזונאית טרימקס)  אילו מזונות ניתן לצרוך תוך כדי פעילות גופנית. חשוב לציין שצריכת מזון תוך כדי פעילות היא בעייתית בפעילות גופנית המאופיינת ב-IMPACT (כגון הליכה, ריצה, מחול אירובי וכדומה) ולכן נשתמש באוכל טכני הנספג בגוף מהר יותר .
בכל מקרה, מדובר רק על פעילויות ממושכות במיוחד, שאורכן מעל ל- 60 דקות ומעלה, למרות שלעתים אנו מבחינים במתאמנים הצורכים תוספי מזון ואוכל בכלל תוך כדי פעילות הגופנית ללא צורך ממשי בכך.
בברכת חורף חם ובטוח, מלא פעילות ספורטיבית מהנה!

מידע נוסף