רבים טוענים כי ריצה אינה מועילה יותר מהליכה, אולם מתברר כי לא כך הדבר: ריצה מועילה ללב ולכלי דם, למערכת הנשימה ולדופק סדיר. בנוסף, ריצה מסייעת להשגת ירידה במשקל ולשריפה מהירה של קלוריות ושומנים.
מומחים לרפואת ספורט ולפציעות ספורט גורסים כיום כי כמעט ואין ההבדלים בין ריצה לבין הליכה. שתי הפעילויות דומות מאד מבחינת היתרונות הפועלים על מערכות הגוף, כגון מערכת הלב והריאות ומערכת הנשימה. אם כך, מדוע ממליצים רופאים וספורטאים רבים על ריצה ולא על הליכה, אם ממילא שריפת הקלוריות כמעט זהה ואף לכאורה בריצה טמון סיכון גדול יותר של בעיות ברכיים וגם המאמץ גדול יותר?
התשובה טמונה בהשפעות הפסיכולוגיות והמנטאליות של ריצה על האדם. מי שרק מבצע הליכה, לא יזכה ליהנות משכרון תחושת ההתעלות בזמן ריצה ולא ירגיש את תחושת הסיפוק שלאחריה. אמנם מצד אחד קשה הרבה יותר לרוץ, אך מנגד, קל הרבה יותר להתמכר לריצה.
ישנם רבים אשר טועים לחשוב כי ריצה אינה מהווה פעילות בריאה וכי עדיף פשוט ללכת. כיום כבר ניתן לומר בבטחה כי המיתוס השגוי לגבי ריצה, הנתפשת כעיסוק ספורטיבי שאינו בריא, איננו נכון. ריצה היא אכן פעילות אירובית ברמת קושי גבוהה יותר מאשר הליכה ואינה מיועדת לכלל האוכלוסיה, אך אנשים בעלי צורך נפשי או תחרותי או כאלה אשר מוּנעים מהצורך בשימוש גבוה באנרגיה, יכולים לספק את צרכיהם אלה בעזרת הריצה.
מלבד אנשים בעלי עודף משקל של 10 ק"ג ויותר, אין שום מניעה מכל האחרים לרוץ. חשוב לזכור ולהקפיד על פרמטר של דופק לעומת זמן, להימצא בדופק הנכון לאורך זמן מסוים. מי שאינו יכול לרוץ באופן רציף, מומלץ כי ישלב חצי ק"מ הליכה עם 200 מטר ריצה ובהדרגה יוכל להוסיף מרחק ריצה על חשבון ההליכה, עד שבסופו של דבר יגיע למצב שבו היכולת הגופנית מאפשרת לו לרוץ באופן מלא. למעשה, בכל שבוע רואים שמצליחים לגמוע מרחקים גדולים יותר, ובפחות זמן.
יתרון נוסף של ריצה לעומת הליכה הוא שריצה, מעבר לעובדה שיש בה כדי להעלות את הכושר ולסייע בהפחתת המשקל, עשויה במצבים רבים לסייע אף בהפסקת עישון.
הרגלי תזונה, אכילה או עישון אינם משתנים ישירות על ידי הריצה, אך קרוב לוודאי שכל אדם שירוץ דרך קבע יחדל מעישון, יאכל פחות, ויקפיד על תזונה נכונה, דבר שלא בהכרח יתרחש בקרב אלה המבכרים את ה"דרך הקלה", הלא היא הליכה. בשיחות עם רצים שונים בכל הרמות והגילאים, מתברר כי הטענה השולטת היא כי ריצה מביאה תועלות פסיכולוגיות, תחושה של אנרגיה נפשית וכושר ריכוז מוגברים, כושר עמידה בכאב, כושר שליטה בתחושת הקושי וכמובן, כושר גופני טוב יותר.
ריצה מסייעת לויסות משקל תקין של האדם, ובשילוב של תזונה נכונה ניתן להגשים גם את מטרת הירידה במשקל. ריצה עוזרת לשמירת משקל תקין וכמו כן שורפת יותר קלוריות בזמן קצר יותר לעומת הליכה, מקדמת כושר טוב יותר ומשפרת את היכולת האתלטית. לעניין שילוב תזונה נכונה עם מנהג הריצה, דיאטנים רבים נוהגים להמליץ על שלוש ארוחות מסודרות ביום, עם אכילת פרי בין הארוחות ועל שתיית קפה או משקה אנרגיה כשעה לפני האימון (על מנת לזרז את תהליך שריפת השומנים כמקור אנרגיה).
לעומת הליכה, מחקרים מראים כי בריצה קיימת גם השפעה נכבדת הרבה יותר על שריפת הקלוריות והשומן גם לאחר סיום הפעילות. לאחר כשעה מרגע סיום הריצה מומלץ לאכול מנת פחמימות, כגון פסטה, אורז, תפוח אדמה, לחם ועוד. כמובן שכמות האוכל צריכה להיות מותאמת למשקלו של כל אחד ואחת ולפעילות הגופנית אותה הוא מבצע.
אז נכון שיותר קשה לרוץ מאשר ללכת, וקל וחומר בתחילת דרכו של מתאמן. ואולם כפי שנראה, יתרונותיה של הריצה גדולים מאלה של ההליכה, ואולי דווקא בגלל הקושי והאתגר הטמונים בפעילות זו. בכל מקרה, אין בדברים אלה כדי להוריד מחשיבותה של הליכה, ומי שאינו מסוגל לרוץ, רצוי כי לכל הפחות ימשיך לבצע הליכות מסודרות. אך למי שעומד כוחו, מומלץ בהחלט לנסות ולרוץ ככל יכולתו, וביתר הזמן יבצע הליכה.
ולסיכום, ניתן לומר כי ריצה "לוקחת בהליכה" הליכה, והליכה עדיפה על ישיבה, והעיקר, בכל מקרה לא לוותר לעצמך ותמיד תמיד לשאוף לבצע פעילות אירובית כלשהי, קבועה ומבוקרת.

מידע נוסף