מחקרים מלמדים כי כ-80% מהאוכלוסייה סובלים מכאב גב מסוג כלשהו, גב תפוס או לחץ בגב התחתון, לעיתים הלחץ מקרין לאזורי הגפיים.
ישנם גורמים שונים לבעיות גב אך חלק מהסיבות העיקריות הידועות היום לכאבים הם חוסר פעילות גופנית או לחילופין פעילות גופנית מאומצת, יציבות לא נכונה של הגוף,עודף משקל ולחץ נפשי.
ברוב המקרים כאב הגב חולף לאחר מספר שבועות גם אם לא טיפלנו בו, אך יש סיכוי גדול כי יחזור לאחר מספר חודשים שוב.
הגב התחתון מורכב מ-5 חוליות. החוליות מורכבות מגוף החוליה ומעצם החוליה. מרכז החוליה הוא האזור המאסיבי והחזק ביותר של גוף החוליה מאחר וכל מעמסת החוליות ומשקל גופינו נמצאים על החוליות התחתונות. בין החוליות יש את הדיסק העשוי מחומר סיבי קשה ובו נוזל , הדיסק מאפשר לתנועה ולגמישות של הגב. בנוסף יש את רצועות השרירים המאפשרים ליציבות ועמידה בעומס הרב המופעל על האזור התחתון של הגב.
כאשר אנו מאמצים את הגוף לעיתים מפעילים לחץ רב יותר על אזור אחד מאשר על השני, בישיבה כפופה או בלחץ בזמן פעילות גופנית, אנו למעשה יוצרים הגברת לחץ על החוליות והדיסק כך שבמשך הזמן מתחילים להופיע כאבים באזורים שונים בגוף כאבי גב, ידיים, רגליים, ראש.
פעולה מאומצת של השרירים בגוף או חוסר פעילות של השרירים עשויה להשפיע על הופעת כאבי הגב, כאבים אלו משפיעים גם על המצב הנפשי בו אנו נמצאים.
שרירי הבטן והגב עוזרים למעשה בתמיכה ויציבות של הגב,כאשר יש חוסר איזון והשרירים אינם חזקים או תפוסים הסיכוי לכאבי גב עולה.
היום ישנם טיפולים שונים לטיפול בכאבי גב: פיזיותרפיה, כירופרקטיקה, משככי כאבים, טיפולים הוליסטיים, טיפול תרופתי ניתוחים.
אך לפני שהולכים לרופא מומלץ כמובן להקפיד על תזונה נכונה על פעילות גופנית סדירה ומבוקרת המחזקת את שרירי הבטן והגב לחלוקת המעמסה עם הגב, ליציבות נכונה וכן העוזרת להפיג את לחצי היום המשפיעים גם על הנפש.
לפניכם מספר תרגילים המומלצים לשחרור הגב ושמירה על חוזק השרירים, מומלץ בעיקר לכאבי גב תחתון וכפעילות יומיומית:
תרגיל 1
1274019916-1
שכבו על הגב, ברך ימין כפופה אל הבטן ורגל שנייה מונחת על הרצפה. ידיים שלובות מונחות על הברך. לחצו את הברך אל הבטן בנשיפה, ובו זמנית ישרו את רגל שמאל לאורך הרצפה, תוך שמירה על מותנית לחוצה לרצפה, ושחררו.
בצעו זאת 8 פעמים בכל צד.

תרגיל 2
1276706672-1
שכבו על הגב, רגל שמאל מונחת כפופה על הרצפה, ניצבת, וברך ימין כפופה אל הבטן, יד ימין מונחת עליה מבפנים, יד שמאל פתוחה הצידה על הרצפה, בגובה הכתף. הובילו בלחיצה את ברך ימין ימינה עד הרצפה בנשיפה, תוך סיבוב הראש לצד הנגדי ותוך יישור הרגל השנייה על הרצפה, והישארו שם כשתי דקות. בצעו זאת גם בצד שני.

תרגיל 3
1276706672-2
שכבו על הגב, רגל שמאל מונחת כפופה על הרצפה, ניצבת, וברך ימין כפופה אל הבטן, יד שמאל מונחת עליה מבחוץ ויד ימין פתוחה הצידה על הרצפה, בגובה הכתף. הובילו בלחיצה את ברך ימין שמאלה עד הרצפה, בנשיפה, תוך סיבוב הראש לצד הנגדי ותוך יישור הרגל השנייה על הרצפה, והישארו שם כשתי דקות. בצעו זאת גם בצד השני.

תרגיל 4
1274019916-1
עמדו עמידת שש, ברכיים ברוחב האגן וכפות הידיים ברוחב הכתפיים. קמרו את הגב בנשיפה תוך לחיצת הבטן פנימה אל עמוד השדרה. הובילו את הישבן אל העקבים תוך מתיחת הגו והצמדתו אל הירכיים, שאפו אוויר, ותוך לחיצת הבטן פנימה הובילו את הגו מקומר אל נקודת ההתחלה.
בצעו זאת 8 פעמים.

תרגיל 5
1276706673-3
שבו ישיבת קרוס – שתי כפות ידיים מונחות על הברכיים מבחוץ והגב קמור, הבטן לחוצה פנימה. שאפו אוויר, ובנשיפה גלגלו את הגב לאחור חוליה אחר חוליה עד לאזור הכתפיים, וחזרו לישיבה.
בצעו זאת 8 פעמים.

המאמר באדיבות עדי עוז-ארי, פיזיותרפיסטית מוסמכת PT.B.

מידע נוסף