מהו פלנטר פסיאטיס?

פלנטר פסיאטיס הינה דלקת שמקורה ברקמה דמוית-גיד הנמתחת מכרית כף הרגל עד העקב. בעקבות הדלקת והחיכוך בעצם הקרסול, עלול להיווצר "דורבן" – בליטת עצם קטנה בחלק התחתון של הקרסול.

איך זה קורה?

ישנן מספר סיבות להתפתחות הדלקתית ביניהן משקל עודף, הליכה, עמידה או ריצה מרובה, טיפוס רב במדרגות והנעלה לא מתאימה (בעיקר נעלי עקב). הרקמה דמוית הגיד המתוחה בחלקה התחתון של כף הרגל מתקצרת כתוצאה מעומס רב מדי בשל שינוי בתוכנית האימון, משטחי הריצה או ההנעלה ואף במידה וקשת כף הרגל גבוהה או נמוכה או במקרים של פלטפוס. הגורמים האלו מגבירים את הסיכויים לפתח תגובה דלקתית ברקמת הגיד.

מהם התסמינים של פלנטר פסיאטיס?

כאב חד בעיקר באזור העקב במהלך תנועה, עמידה ולעיתים גם מנוחה. בדרך כלל הכאב חד יותר בבוקר, ושוכך מעט לאחר שהרקמה מתרחבת בשל זרימת הדם המוגברת למקום הפגוע. הכאב מופיע שוב לאחר מנוחה או ישיבה ממושכת.
אזור העקב כואב למגע ולעיתים נפוח, ותחושת כאב כאשר מותחים את תחתית כף הרגל בשעת מנוחה. וכמובן, כאב יופיע בעת פעילות גופנית. במקרים מסוימים בדיקת רנטגן תידרש על מנת לבחון שינוי במבנה עצמות כף הרגל ועצם הקרסול (דורבן).

מהו הטיפול?

ככלל, הטיפול הראשוני בכל דלקת הוא RICE(Rest, Ice, Compression, Elevation) מלווה בתרופות נוגדות דלקת כמו אספירין או איבופרופן. על מנת להקל על הכאב ניתן להשתמש במדרסי כרית מחומר רך (ג'ל מוקצף) המוחדרים לאזור העקב שבנעל.
טיפול פיזיותרפי יתמקד במתיחה של הרקמה דמוית הגיד, חיזוק והענקת גמישות לשרירי הרגל התחתונה אשר מייצבים ומניעים את הקרסול והעקב. בזמן הטיפול חבישה ספציפית ומיוחדת לאזור הפגוע תעניק הקלה בכאב תוך שמירה על ייצוב הרגל. לעיתים ייבחר המטפל להשתמש בסד או תמיכה מחלקו האחורי של שוק הרגל (מתחת לשריר התאומים) לבסיס כף הרגל ומטרתם למתוח את כף הרגל בלילה בזמן השינה. גם טיפול באולטרא-סאונד הוכח כיעיל. במקרים חריפים של דלקת תיתכן קבלת זריקת קורטיזון ע"י רופא להאצת תהליך ההחלמה.

תוך כמה זמן זה יעבור?

לעיתים יתגלה שהכאב מחריף או שוכך מעט לאורך זמן אך הדלקת עדיין ישנה. ככלל מנחה, ככל שהפניה לטיפול תהיה מהירה יותר – ההחלמה תהיה מהירה יותר. במקרים אקוטיים יש לצפות להחלמה תוך מספר שבועות מועט. במידה והדלקת קיימת זמן מה, החלמה מלאה תושג כעבור מספר חודשים.

מתי ניתן לחזור לפעילות גופנית?

קצב ההחלמה שונה מאדם לאדם ולכן רק לאחר שאין כאב נוכח במקום, לאחר שהרקמה נמתחה וחוזקה דיה וזהה בטווח התנועה לרגל המקבילה, ניתן לחזור לאימונים בהדרגה.

כיצד ניתן למנוע פלנטר פסיאטיס?

ראשית, הנעלה מתאימה המעניקה תמיכה וייצוב לכף הרגל, העקב והקרסול. חשיבות רבה במיוחד ניתנת לאלו בעלי פלטפוס וקשתות חריגות בכף הרגל. שנית, בחינה של משטח האימונים והריצה, התאמת מדרסים אישיים, שמירה על משקל גוף תקין וחוזק שרירי בגפיים התחתונות נמצאו כגורמים אשר יקלו וימנעו פציעה עתידית.

מידע נוסף