לא אחת נשאלנו מדוע עדיפה לפעמים הבחירה במכונת הריצה בחדר הכושר או בבית על פני הליכה או ריצה ברחוב? אז מעבר לעובדה שהליכון מצליח להכחיד תירוצי החום/קור/שעמום/בדידות וכו', הוא גם יכול להוות את מדריך הכושר הנמרץ החדש שלנו, בעיקר אם נלחץ עליו בנקודות הנכונות.
בהליכה או ריצה על מכונת הריצה אנו זוכים באפשרות לבחון מדדים חשובים באופן מדויק כגון איזה מרחק עברנו, מה היה הקצב הממוצע של ההתקדמות ומה ההספק שלנו מבחינת זמנים. בנוסף, ניתן לבחור ולהגדיר בהליכון תוכנית אימונים מסוימת, כדוגמת הליכה בשיפועים שונים, וניתן ליהנות מגיוון תוכנית זו מפעם לפעם, גם כדי לשפר את הכושר הגופני, וגם כדי לא להשתעמם.
במרבית מכונות ההליכה הקיימות כיום בשוק, ניתן למצוא מד דופק בעזרתו יוכל המתאמן לעקוב אחר הדופק שלו בכל שלב ולכוון את עצמו לדופק המטרה בקלות יתרה. למבוגרים בפרט, מומלץ תמיד לבדוק מהו הדופק בזמן ההליכה או הריצה, בייחוד בחלקים המאומצים יותר של הפעילות, ולוודא שדופק זה תואם לדופק המטרה שנקבע עבורם ע"י מאמן.
בנוסף, לכל אדם נוח ללכת או לרוץ בזמן שונה במהלך היום, בהתאם לפעילויותיו, הרגליו ואורח חייו. כל זמן פעילות טומן בחובו יתרונות המיוחדים לו: הליכת בוקר ידועה כממריצה וכמעוררת, מאזנת את הגוף ומהווה נקודת פתיחה דינמית ומאתגרת ליום שבא עלינו לטובה. הליכת הצהריים מפיגה את העייפות, ממריצה את הגוף ומשחררת מלחצי היום, והליכת הערב מרפה מתחים אשר הצטברו במהלך כל היום ותורמת להפגת נדודי שינה ולהשגת שנת לילה רגועה ומאוזנת יותר.
בעזרת נפלאות ההליכון, זוכה כל אדם, בהתאם לאורחות חייו ולזמן הפנוי שלו, לבצע את ההליכה או הריצה שלו בזמן הכי נוח לו, כמה פעמים שימצא לנכון במהלך היום, ללא תלות במזג האוויר או בשעות הפתיחה של חדר הכושר, במידה ומצוי הליכון בביתנו.
בשל הזמינות התמידית הזאת, מתמידי ההליכון מוצאים את עצמם שוקדים פחות על המצאת תירוצים ויותר על ביצוע פעילות גופנית. כך, אחד היתרונות הגדולים ביותר של מכונות ריצה במכון כושר באים לידי ביטוי בייחוד בימי הקיץ הלוהטים ובימי החורף הקרים, ואפשר להתרפק על אוויר ממוזג וטמפרטורה מאוזנת בכל יום בשנה.
יתרון נוסף של הליכה או ריצה על הליכון לעומת ריצה בצדי כבישים או רחובות ראשיים, הוא שהיא שומרת עלינו מנזקי זיהום האוויר, אשר פוגע בבריאותינו מבלי שנשים לב לכך, בפרט בשעת ביצוע פעילות מאומצת. הליכון גם מבטל את הסיכונים של ריצה בחוץ כגון פגיעות מכלי רכב, מטרידים וסוטים (בעיקר רלוונטי לנשים שמתפנות לרוץ רק בשעות הערב כאשר חשוך) ואף מקטין את הסיכון לנפילות ולפציעות.
את תופעת השעמום המלווה לא אחת מתאמנים אשר רצים או הולכים בחוץ, יכול ההליכון לפתור בשל האפשרות לצפות בטלוויזיה כשרצים, לשמוע מוזיקה ואף לדבר בטלפון כשהולכים. אם ברשותכם הליכון בביתכם, הרווחתם כפליים- לא עוד צריך למצוא בייביסיטר או לבקש מבן הזוג להישאר להשגיח על הילדים בשעה שאתם יוצאים לרוץ קצת, אפשר פשוט להשכיב את הילדים, לעלות על ההליכון ולהתחיל לרוץ.
ברוב המקרים, כדאי להתחיל את הפעילות על ההליכון בהליכה מתונה אשר הולכת ומתגברת למשך כרבע שעה, ולאחר מכן להעלות את המהירות בכל כמה דקות בצורה מתונה ואחראית, עם המון הקשבה לגוף. לשיפור הכושר הגופני ממומלץ לבצע גם אימוני אינטרוול. אימון זה משלב פעילות מתונה ופעילות מאומצת ומאפשר ללב לפעום במקצבים שונים, דבר המשפר את יכולת ההתאוששות של הלב ממאמץ.

כדאי להצטייד בבקבוק מים, וללגום לגימות קטנות לאורך כל זמן ההליכה או הריצה על ההליכון, ולא לשכוח זוג נעליים איכותיות. והמלצה מיוחדת: אין כיף גדול יותר מלסיים את היום בכמה דקות של מאמץ מספק על ההליכון, מקלחת, פיפי ולישון כמו ילדים.
בהצלחה!

מידע נוסף