מי מאיתנו אינו חש לעתים "עמוס", או "כבד" או אפילו "מלוכלך" מכל המזון המעובד, התרופות והכימיקלים שאנו צורכים במהלך חיינו ונשארות בגופנו זמן רב, הרעלים שאנו סופגים, וגם לחצי היומיום, החרדות וטרדות האינסופיים.
דיאטת ניקוי, ההולכת וצוברת פופולאריות ברחבי העולם, מציעה פתרון מעניין לכל אותם אנשים שמגיעים לתחושות הללו או להרגשה של "אפס מקום להכיל". דיאטת הניקוי איננה קשה לביצוע, והיא תנקה את גופכם, תסייע במניעת מחלות ותועיל על הדרך גם בניקוי נפשכם. אולי תהיה זו פעם ראשונה בחייכם, שתזכו להרגיש זכים ונקיים באמת.
בניגוד לתפיסה הרווחת, דיאטות ניקוי אינן מיועדות לנשים בלבד. קהל היעד של דיאטות הניקוי הינו נשים וגברים המעוניינים להתנקות מרעלים. לעתים קרובות מדובר באנשים הסובלים מבעיות כבד, בעיות עור או אלרגיות, המאמינים שניקוי יביא לשיפור המצב. גם אנשים המעוניינים לנקות את נפשם, להתחיל דף חדש או לרזות באופן מהיר יחסית, בוחרים לא אחת לבצע דיאטה שכזו.
דיאטות ניקוי מהוות הליך קצר שמאפשר לגוף להתנקות מכל אותם רעלים וכימיקלים, שאריות של מזון מעובד וחומרים שליליים לגופינו, לעתים גם תקופה ארוכה לאחר שנכנסו אליו. בכוחה של דיאטה שכזאת לנקות גם את נפשנו מלחצים ומחרדות, אשר פוגעים בתפקודינו, ועלולים לגרום להתפתחות מחלות שונות.
דיאטת הניקוי הנפוצה ביותר הינה דיאטת מיצי פירות וירקות. אותם המיצים הנכנסים לגוף עשירים מאד בויטמינים, בנוגדי חמצון ובמינרלים. חומרים אלה נלחמים בנזקים הנגרמים לגוף על ידי רדיקלים חופשיים. יתרון נוסף במיצים אלה הוא שהם ידועים כדלים בסיבים תזונתיים, עובדה המאפשרת למערכת העיכול מנוחה קצרה.
כמו בכל דיאטה, חשוב לזכור כי גם בדיאטה זו טמונים סיכונים ויש לנהוג בה בזהירות ובאחריות מירבית. ראשית, את דיאטות הניקוי למיניהן מומלץ לבצע רק בשנות הבגרות ולעולם לא בגילאי ילדות ונוער. שנית, אין לבצעה בתדירות גבוהה- לא יותר מפעם אחת או פעמיים בכל שנה. שלישית, הדיאטה מיודעת ככלל לאנשים בריאים. חולי כליות, לב, סוכרת, אנשים הנוטלים תרופות, או אנשים עם בעיות נוספות- מוכרחים להיוועץ ברופא לפני תחילת התהליך.
מכיוון שמדובר בדיאטות דלות סיבים תזונתיים, אשר חסרים בהן רכיבי תזונה, נזקי דיאטות הניקוי עלולים להיות קשים: במידה ומבצעים אותן למשך פרק זמן ממושך הן עלולות לפגוע ברמות חילוף החומרים ולהפרעות במאזן המלחים. כמו כן, עלולות להופיע תוצאות לוואי ובהן חולשה, סחרחורת, אי-סדירות ביציאות (שלשולים ועצירות) ועוד.
כמו כן, קיים סיכון בשילוב פעילות גופנית אינטנסיבית בעת ביצוע דיאטת ניקוי שכזאת, היות ובמהלך ניקוי הגוף, חילוף החמרים נמוך והגוף חלש ועייף- ולכן לא מומלץ להכביד בפעילות גופנית. נוסף על כך, קיימת חשיבות גדולה לצריכת רכיבי תזונה לפני ואחרי פעילות גופנית, אלמנטים שאינם מגיעים לגוף במסגרת תהליך הניקוי.
כדאי לדעת, כי ניתן לבצע את פעולת הניקוי במסגרת חוות בריאות, בהשגחה רפואית ובאווירה שלווה, בפרט בשעה שמדובר בדיאטה דלה מאוד בקלוריות. דיאטות מיצי פירות וירקות (בהנחה שמדובר בכמות עקבית, מבוקרת ומספקת), ניתן לבצע בבית, ואף להמשיך בפעילות היומיומית השוטפת (כאמור, למעט ביצוע פעילות גופנית אינטנסיבית).
בזמן דיאטת הניקוי מומלץ להיות במנוחה יחסית, להימנע לפעילות אינטנסיבית ומלחץ רב, להקפיד על שלווה, רוגע ושעות שינה מספקות. מכיוון ואין מדובר בתהליך קל, שהרי תחושת הרעב מתעוררת במהרה ומציקה מאד, כדאי לנסות ולאמץ שותף לדיאטה, שיכול לתרום להצלחת התהליך באמצעות תמיכה, עידוד וחיזוקים הדדיים, שיעזרו להתגבר על הקשיים ולא להישבר.
ולמי שמחליט לאמץ דיאטת ניקוי כלשהי זכרו- זהו הזמן שלכם לנצל את ההזדמנות להתבוננות פנימית, להידוק החיבור שבין הגוף לנפש ולבהירות מחשבתית. דיאטת נקוי מהווה תירוץ טוב לבצע שינויים מערכתיים בסגנון חייכם- זוהי האפשרות שלכם לפתוח דף חדש, לא רק עם גופכם, אלא גם עם הרגשות ותפיסת המציאות שלכם. צ'ופר נוסף הוא שתזכו לראות תוצאות מיידיות במשקל- מה שיכול להעניק לכם תמריץ להמשך.
ניקוי נעים!

מידע נוסף