על פני האדמה

 מאת: מקסים שחף
אם אתם נפצעים ללא הרף או מתחילים להרגיש שעמום במהלך הריצה, אתם יכולים לפתור את הבעיה שלכם באמצעות ריצה בשטח. האם זה הגיוני ? כי הרי רובנו רצים על כביש או על מסילה וחושבים שריצת שטח אינה עבורנו. הדעה הרווחת היא שריצת שטח מסוכנת לכפות הרגליים ולקרסוליים בשל המסלול הבלתי אחיד.

אז- למה כדאי לרוץ בשטח?

ראשית, מהסיבה הפשוטה של הנאה טהורה של ריצה בטבע. מה יותר יפה, ראשוני ונקי מאשר ריצה בלב יער בשקט שמסביב כשכל מה שאתה שומע זה את רחש צעדייך ואת הציפורים המצייצות המלוות אותך לאורך המסלול. כשתתחיל להתמכר ולגוון ותגיע גם למסלולי שטח שליד נהרות ונחלים, לא תבין איך לא התחלת לרוץ בשטח קודם לכן!

ריצה אמורה להיות אחד מרגעי השיא של היום שלנו. אם אתם מאלה שחושבים שריצות ארוכות הן עינוי שאתם עושים רק בשם הבריאות, אתם "לא שם" ואולי אתם זקוקים לתכנית אימונים אחרת. אולם אם אתם אוהבים לרוץ אבל מתחילים להתמודד עם שעמום ומיצוי של מסלולי הריצה שלכם, ריצת שטח יכולה להיות הפתרון בשבילכם! לעיתים קרובות, כל מה שאנו צריכים כדי "להקפיץ" את הריצה שלנו הוא מסלול ריצה חדש בו נוכל ליהנות גם מיופיו של הטבע.

אלה מכם שמתאמנים כל הזמן בשביל השיא האישי הבא שלהם, לבטח מודאגים מכך שריצת שטח היא איטית יותר מריצה על כבישים. אני לא אומר שצריך לעשות את הריצות העצימות בשטח, אלא את הריצות הקלות יותר. ימים קלים אמורים להיות ימי התאוששות, בהם ריצה היא הנאה טהורה. אלו הם הימים האידיאלים יותר לבצע בהם ריצות שטח.

"אבל אני עלול להיפצע אם ארוץ בשטח". נכון, הסיכון לסובב את הקרסול גבוה יותר, אבל ריצת שטח בריאה לגוף שלנו הרבה יותר מריצה על משטחים קשיחים. צאו וזרקו כדור על בטון ואחר כך זרקו אותו על עפר. עכשיו דמיינו את הכוח של קפיצת הכדור מהמדרכה ככוח שמופעל על הרגליים שלכם בכל פעם שהן נוגעות בכביש. חזרו על זה כמספר הפסיעות שאתם עוברים בכל ק"מ הריצה שלכם כדי לקבל את התמונה…

ריצת שטח או ריצה על דשא טובה לנו הרבה יותר אם אנו רוצים להימנע מפציעות הקשורות בעומס, מה גם שלריצת שטח יש השפעת אימון חיובית מוכחת. לא רק שהיא מחזקת את מפרקי הקרסול, היא מחזקת גם את המיטוכונדריה שלכם או במילים אחרות את יכולת הפקת האנרגיה לתאי השריר בגוף. ריצת שטח אם כן, לא רק שאינה מסוכנת לכף הרגל אלא בריאה הרבה יותר ומסייעת בחיזוק השרירים המייצבים שאינם משתתפים בריצת כביש רגילה.

ריצת שטח ביער עם עליות וירידות, למתקדמים יותר, תגדיל ותסייע לתהליך זה ותעצים את הרץ ותחזק אותו לקראת הריצה במישור.

רובנו גרים בעיר ולא יכולים לרוץ בשטח בכל יום ובכל שעה. לכן הקדישו את ריצות סוף השבוע לריצה בשטח, מרחק נסיעה קצרה יביא אתכם ליערות הכרמל או ליערות ירושלים ואם תגדילו לעשות ותרחיקו צפונה תוכלו ליהנות מריצה אמיתית בטבע בין ירוק לכחול ולפעמים גם צהוב. הריצה הזו בשטח תגרום לכם להתאהב באמת בריצה אם זה לא קרה עד עכשיו.

ב- TRIMAX חשבנו על כל זה- "נאה דורש נאה מקיים" והחלטנו להתחיל לבצע ריצות שטח בימי שישי. לא שחברי הקבוצה לא עשו זאת לבדם בהמלצתי, אלא שהפעם זה יהיה איתי, וכמו שאתם יודעים, איתי אין הרבה תירוצים! ביחד נחקור את שבילי הכרמל ואת שבילי יער עפר, נסחוב בעליות, נתגלגל בירידות ונתיישר במישור בין עצי היער, ברוח קרירה ומפרגנת כשאי שם בעיר חם, צפוף ומהביל.

אז— אם עוד לא עשיתם זאת, אני מזמין אתכם להצטרף כבר ביום שישי הקרוב. נפגשים ביער עפר, בכניסה לחניון, כניסה ממרכז מירב בשעה 06:15 בדיוק.
בסיום הריצה מתוכננת לנו ארוחת בקר קלה וטעימה (שלא תגידו שלא מפנקים אתכם אחרי כל המאמץ שאתם משקיעים בריצה).

להתראות בקרוב,
מקסים שחף

מידע נוסף